Council

    The council is made up of 39 councillors. It meets several times a year and members of the public are welcome to attend. One of its broad functions is to agree the authority's policies which govern the way services are provided. In addition to this, it meets every year to set the budget, level of council tax and to elect the Lord Mayor and Sheriff.
    03 June 2014 - onwards
    Fixed
    None

    Meetings

    Enter date to display meetings from
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Enter date to display meetings to
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
    Data pager
    Data pager
    Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 52 meetings found in selected date range
    19 March 201919:3022:00Council chamberOccurred
    21 May 201915:3017:20Council chamberOccurred
    25 June 201919:0019:30Council chamberOccurred
    25 June 201919:3022:30Council chamberOccurred
    23 July 201919:3022:20Council chamberOccurred
    24 September 201919:00TBCCouncil chamberOccurred
    24 September 201919:30TBCCouncil chamberOccurred
    26 November 201918:30TBCCouncil chamberOccurred
    26 November 201919:30TBCCANCELLEDScheduled
    28 January 202019:30TBCCouncil chamberScheduled 

    Members

    The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Select this option to also display any retired members.

    Elected Members

    PartyNameRoleMembership Dates
    Data pager
    Data pager
    Page 1 of 4, Displaying items 1 to 10 of 39 members/vacancies that match search criteria
    Liberal Democrats
    Councillor Caroline Ackroyd Member 03/06/2014 - current
    The Green Party
    Councillor Sandra Bogelein Member 08/05/2019 - current
    Labour
    Councillor Julie Brociek-Coulton Member 03/06/2014 - current
    The Green Party
    Councillor Denise Carlo Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Sally Button Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Karen Davis Member 10/05/2016 - current
    Labour
    Councillor Keith Driver Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Erin Fulton-McAlister Member 07/05/2018 - current
    Labour
    Councillor Adam Giles Member 08/05/2019 - current
    Labour
    Councillor Matthew Fulton-McAlister Member 07/05/2018 - current
    Lucy Palmer, Democratic team leader
    lucypalmer@norwich.gov.uk
    01603 212416

    Other Information