Council

    The council is made up of 39 councillors. It meets several times a year and members of the public are welcome to attend. One of its broad functions is to agree the authority's policies which govern the way services are provided. In addition to this, it meets every year to set the budget, level of council tax and to elect the Lord Mayor and Sheriff.
    03 June 2014 - onwards
    Fixed
    None

    Meetings

    Enter date to display meetings from
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Enter date to display meetings to
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
    Data pager
    Data pager
    Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 60 of 60 meetings found in selected date range
    28 January 202019:30TBCCouncil chamberOccurred
    25 February 202019:30TBCCouncil chamberScheduled
    17 March 202019:30TBCCouncil chamberScheduled
    23 June 202018:00TBCVirtual meetingScheduled
    21 July 202018:0021:00RemoteScheduled
    22 September 202018:0021:00Remote Scheduled 
    24 November 202018:0021:00Remote Scheduled 
    26 January 202118:0021:00To be confirmedScheduled 
    23 February 202118:0021:00To be confirmedScheduled 
    16 March 202118:0021:00To be confirmedScheduled 

    Members

    The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Select this option to also display any retired members.

    Elected Members

    PartyNameRoleMembership Dates
    Data pager
    Data pager
    Page 2 of 4, Displaying items 11 to 20 of 39 members/vacancies that match search criteria
    The Green Party
    Councillor Lesley Grahame Member 08/05/2019 - current
    Labour
    Councillor Gail Harris Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Jacob Huntley Member 24/07/2018 - current
    Labour
    Councillor Beth Jones Member 10/05/2016 - current
    Labour
    Councillor Paul Kendrick Member 29/05/2015 - current
    Liberal Democrats
    Councillor Judith Lubbock Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Kevin Maguire Member 10/05/2016 - current
    Labour
    Councillor Patrick Manning Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Marion Maxwell Member 03/06/2014 - current
    Labour
    Councillor Laura McCartney-Gray Member 08/05/2019 - current
    Lucy Palmer, Democratic team leader
    lucypalmer@norwich.gov.uk
    01603 212416

    Other Information