Cabinet

    The cabinet consists of eight members of the Labour group, including the leader of the council. The cabinet makes recommendations to the council on the budget and policy framework. It also carries out all the executive functions of the council which are not reserved to the full council, exercised by another committee or delegated to an officer.
    03 June 2014 - onwards
    Fixed
    None

    Meetings

    Enter date to display meetings from
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Enter date to display meetings to
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
    Data pager
    Data pager
    Page 1 of 8, Displaying meetings 1 to 10 of 76 meetings found in selected date range
    25 June 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    16 July 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    10 September 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    08 October 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    12 November 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    10 December 201417:30TBCMancroft roomOccurred
    14 January 201517:30TBCMancroft roomOccurred
    04 February 201517:30TBCMancroft roomOccurred
    11 March 201517:30TBCMancroft roomOccurred
    25 March 201517:3019:30Mancroft roomOccurred

    Members

    The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Select this option to also display any retired members.

    Elected Members

    PartyNameRoleMembership Dates
    Labour
    Councillor Karen Davis Cabinet member for social inclusion 25/05/2017 - current
    Labour
    Councillor Gail Harris Deputy leader and cabinet member for social housing 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Beth Jones Member 22/05/2018 - current
    Labour
    Councillor Paul Kendrick Member 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Kevin Maguire Member 25/05/2017 - current
    Labour
    Councillor Matthew Packer Member 28/11/2017 - current
    Labour
    Councillor Mike Stonard Member 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Alan Waters Member 27/05/2015 - current

    Other Information

    Cabinet