Cabinet

    The cabinet consists of eight members of the Labour group, including the leader of the council. The cabinet makes recommendations to the council on the budget and policy framework. It also carries out all the executive functions of the council which are not reserved to the full council, exercised by another committee or delegated to an officer.
    03 June 2014 - onwards
    Fixed
    None

    Meetings

    Enter date to display meetings from
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Enter date to display meetings to
    (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
    Data pager
    Data pager
    Page 6 of 8, Displaying meetings 51 to 60 of 76 meetings found in selected date range
    12 December 201817:3019:00Mancroft roomOccurred
    16 January 201917:3018:35Mancroft roomOccurred
    06 February 201917:3018:15Mancroft roomOccurred
    13 February 201917:3019:00Mancroft roomOccurred
    13 March 201917:3018:30Mancroft roomOccurred
    12 June 201917:3019:00Mancroft roomOccurred
    10 July 201917:3019:00Mancroft roomOccurred
    24 July 201917:3018:05Mancroft roomOccurred
    11 September 201917:3019:00Mancroft roomOccurred
    09 October 201917:3019:00Mancroft roomScheduled

    Members

    The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
    RadDatePicker
    RadDatePicker
    Open the calendar popup.
    Select this option to also display any retired members.

    Elected Members

    PartyNameRoleMembership Dates
    Labour
    Councillor Karen Davis Cabinet member for social inclusion 25/05/2017 - current
    Labour
    Councillor Gail Harris Deputy leader and cabinet member for social housing 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Beth Jones Member 22/05/2018 - current
    Labour
    Councillor Paul Kendrick Member 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Kevin Maguire Member 25/05/2017 - current
    Labour
    Councillor Matthew Packer Member 28/11/2017 - current
    Labour
    Councillor Mike Stonard Member 27/05/2015 - current
    Labour
    Councillor Alan Waters Member 27/05/2015 - current

    Other Information

    Cabinet